Nagrywanie filmów lustrzanką - Sprzęt DSLR. Polecane modele.
Do zrobienia filmu nie potrzeba kamery, czasami wystarczy lustrzanka z możliwością filmowania. Takie urządzenie 2w1 to przede wszystkim oszczędność pieniędzy i miejsca. Żeby jednak kamera w lustrzance dobrze się spisywała, aparat nie może być kupiony pod wpływem przypadkowych wyborów.
Parametry lustrzanki do fotografowania powinny przestawiać się następująco:
- Rozdzielczość efektywna – w tym przypadku stawiamy na dwa rodzaje rozdzielczości: HD Ready lub FULL HD. Z pewnością lepsze nagranie uzyskamy za pomocą aparatu o rozdzielczości FULL HD. Z powodzeniem odtworzymy go w doskonałej jakości na każdym ekranie. Bez względu na to, jaka będzie przekątna ekranu, rozdzielczość taka daje nam filmową jakość.
- Format zapisu video – nagrania mogą być w danej lustrzance zapisywane w wielu różnych formatach. Im więcej możliwych do wybrania formatów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przyjdzie nam konwertować filmy.
- Czas nagrania – maksymalny czas nagrania video, jaki możemy wykonać lustrzanką, to 30 minut. Wybierając odpowiedni aparat, trzeba zwrócić uwagę na to, jak długie filmy pozwala kręcić. Jeżeli okaże się, że dany model oferuje tylko nagranie o długości powiedzmy 10 minut, to wiadomo, że taki zakup pod kątem filmowania nie ma po prostu sensu.
- Format matrycy lustrzanki – produkuje się 3 rodzaje formatów matryc w aparatach. Matryca Cztery Trzecie montowana jest w najsłabszych lustrzankach, ta o formacie 36×24 mm w najlepszych modelach, a dla średniej półki zarezerwowane są matryce APS-C, które cechują się stosunkowo niską ceną i przyzwoitą głębią ostrości. Z pewnością podczas wybierania lustrzanki warto stawiać przede wszystkim na matryce CMOS i CMOS BSI.
- Obiektyw – jeżeli naszym celem jest uzyskanie małej głębi i plastycznego obrazu, należy zdecydować się na obiektyw stałoogniskowy. Obiektyw zmiennoogniskowy nie zawsze pozwoli nam na nagranie takiej jakości, jaką chcielibyśmy uzyskać. Jednakże, kiedy będzie wystarczająco jasny, różnica może nie być zauważalna.
- Autofocus – z autofocusem w lustrzankach jest tak, że kiedy przełączamy aparat w tryb filmowania, funkcja ta znacznie traci na jakości. Jednym sposobem na uniknięcie efektu „przelatywania ostrości w obiektywnie” jest zakup lustrzanki, która wyposażona jest w autofocus działający w trybie ciągłym.
- Nagrywanie z dźwiękiem – ten punkt jest tak banalny, że wydaje się sprawą podstawową, ale nadal nie wszystkie lustrzanki wyposażone są w mikrofon. Co nam po aparacie, który nie nagra jednocześnie dźwięku? Konieczne jest, żeby lustrzanka miała wbudowany mikrofon i w miarę możliwości powinien być on czuły. Spora liczba użytkowników w tym momencie zastanawia się, co będzie lepsze: mikrofon stereo czy mono? Mono to stary format zapisu dźwięku i znacznie lepszą jakość uzyskamy dzięki mikrofonowi stereo.
Najlepsze lustrzanki cyfrowe.
- Wejście MINI HDMI – obecność takiego wejścia w lustrzance znacznie ułatwia przerzucanie plików video przez kabel HDMI bez zmiany jakości.
- Ekran – lustrzanka powinna posiadać duży ekranik, który będzie pozwalał na kontrolowanie obrazu, który „chwytamy” obiektywem. Ekran musi być przejrzysty i na tyle duży, żebyśmy mogli objąć nim cały kadr. Tańsze ekrany LCD mogą w ostrym świetle działać jak lustra, więc przyda się tutaj dobra powłoka antyrefleksyjna. Najlepiej podczas filmowania spisują się ekrany ruchome, dzięki którym możemy obserwować kadr z różnych perspektyw.
- Wytrzymała bateria – mocne akumulatorki to jedna z najważniejszych kwestii technicznych. Przykładowo na wyjeździe, kiedy będziemy chcieli nagrać kilka lub kilkanaście krótkich filmików, kwestia zasilania ma kluczowe znaczenie. Dobrze będzie też dokupić do aparatu battery grip, czyli specjalny pojemnik, dzięki któremu nigdy nie zabraknie nam energii w lustrzance.
- Ilość klatek na sekundę – tutaj zasada jest tylko jedna: im więcej, tym lepiej.
Co to jest autofocus?
Autofocus to inaczej automatyczne ustawianie ostrości w aparatach fotograficznych. Autofocus może działać w systemie aktywnym lub pasywnym. Pasywnymi autofocusami nazywamy takie, które mierzą kontrast lub fazowe przesunięcie między obiektami w kadrze. Autofocus aktywny mierzy odległość przy pomocy wiązki promieni podczerwonych albo ultradźwięków.
Dobra lustrzanka powinna być ponadto wykonana z solidnej jakości materiałów i dobrze leżeć w ręku. Wysoka czułość na światło, a także płytka głębia ostrości będą dodatkowymi zaletami. Dobrze byłoby, gdyby aparat pozwalał na manualną regulacje dźwięku, a także cechował się odpornością na przegrzanie matrycy. Ogromną zaletą jest też możliwość dokupienia do danego aparatu stosunkowo tanich obiektywów.
Sklep Morele.net oferuje szeroki wybór modeli lustrzanek z funkcją filmowania. Najtańsze aparaty można kupić już za około 1500 zł, droższe to koszt 4-8, a nawet 15 tysięcy.
Komentarze (0)